تبلیغات
دانش ایرانی

دانش ایرانی
پیله ات را بگشای تو به اندازه پروانه شدن زیبایی 
نویسندگان
شرام در سال ۱۹۰۷ در ماریتای اوهایو متولد شد و در سن پنج سالگی بر اثر عمل جراحی ناموفق لوزه برداری به اختلال لکنت زبان دچار شد به طوری که بخش زیادی از فعالیت های علمی زندگی اش را تحت تاثیر قرار داد . او پس از طی دوران مدرسه و دبیرستان برای اخذ درجه کارشناسی به دانشگاه رفت و در سال ۱۹۲۸ در رشته تاریخ و علوم سیاسی فارغ التحصیل شد.درجه های کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی را در رشته های تمدن آمریکایی و ادربیات انگلیسی از دانشگاه های هاروارد و اوهایو اخذ کرد.

شرام در سال ۱۹۳۰برای اخذ درجه دکترای تخصصی PHD به شهر آیوا آمد و در سال ۱۹۴۳نخستین دوره دکترای تخصصی ارتباطات جمعی را در حین مدیریت دانشکده روزنامه نگاری آیووا راه اندازی کرد. او در این مدت با همکاری لس موئلر  و فرانک لوتر موت برای گسترش علم روزنامه نگاری گام های مهمی برداشت . در آن زمان دانشکده روزنامه نگاری آیووا در شرایط مالی بدی قرار داشت. بعدها شرام تحت تاثیر اشخاص بزرگی نظیر لاسول، لازارسفلد، لوین، هاولند و سایر اندیشمندان ارتباطی وقت به ویژه حوزه های روان شناسی ،جامعه شناسی و علوم سیاسی قرار گرفت.

او بنیانگذار مطالعات ارتباطی و کلیدی ترین جهره تاریخ آن است.

شرام در سال ۱۹۳۴ موفق به اخذ درجه فوق دکترا در رشته تحقیق در روانشناسی آزمایشی از دانشگاه آیووا شد.او در آنجا بنیانگذار و مدیر کارگاه نویسندگان داستان کوتاه به شمار میرفت.

شرام سال های جنگ جهانی دوم را در واشنگتن دی سی گذراند و به جز حمایت از پژوهش های ارتباطی بیشتر مردم را به علم ارتباطات ونقش آن در زندگی روزمره آشنا کرد و از طریق دفتر اطلاعات وارقام و دفتر اطلاعات جنگ به وسعت این اقدام افزود.

 اودر طول دهه های چهل و پنجاه از نظریه های ارتباطی کسانی مانند شانون، ویوور  وینر و....   حمایتهای زیادی به عمل آورد.

وی در سال ۱۹۸۷ در هنولولو وفات یافت .

دانشمند آمریکایی که نظریات او در باب وسایل ارتباط جمعی به طور اعم و ارتباطات و توسعه به طور اخص  مورد توجه قرار گرفته و یک مدل ارتباطی هم دارد. وی موسس نخستین موسسات مطالعات ارتباطی جهان است. شرام از نظریه ریاضی ارتباط شانون و ویور حمایت کرده است.

کتب عمده :

مسئولیت در ارتباط جمعی، معیارهایی برای توصیف نظامهای ارتباطی ، روند تاثیرات ارتباط جمعی ، تاثیر تلویزیون آموزشی ، تلویزیون در زندگی کودکان ما ، وسایل ارتباط جمعی و توسعه ملی ، انسان ، پیام ، رسانه ، رسانه های بزرگ و رسانه های کوچک

شرام به عنوان تجربه گرا شهرت دارد و بنیانگذار علم ارتباطات و پژوهشهای ارتباطی است. از نظر شرام ارتباطات در تمام سطوح از روابط درون فردی گرفته تا گروه و جامعه و روابط بین الملل نقش مهمی را در جامعه ایفا می کند.از اواخر 1950  ،آثار شرام به طور فزاینده ای بر نیروی بالقوه و ناشناخته رسانه ها تاکید دارد. وی اول به معنی این وسایل در زندگی کودکان و دوم به نقش رسانه ها در توسعه ملی توجه دارد.طبقه بندی: پیشگامان ارتباطات،
[ پنجشنبه 3 اردیبهشت 1388 ] [ 07:14 ب.ظ ] [ لعیا محبوبی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام خوش آمدید...
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :