تبلیغات
دانش ایرانی

دانش ایرانی
پیله ات را بگشای تو به اندازه پروانه شدن زیبایی 
نویسندگاناندیشه های جان لاک در جریان انقلاب مشروطیت انگلستان باعث شد که از تجدید قانون کسب اجازه از دولت و سانسور قبل از انتشار جلوگیری شود. البته هدف او از بیان آزادی مطبوعات به خاطر آزادی تجارت و بهبود کسب و کار تجاری بود به طوریکه از 18 دلیل جان لاک برای آزادی مطبوعات 17 مورد آن به تجارت پرداخته است.

یکی از نخستین کسانی که در فرانسه درباره آزادی مطبوعات مقاله نوشته، شخصی است به نام "ملزر" که خودش در دوره سلطنت لوئی 16 مامور سانسور بود اما به انقلابیون پیوست و با اقتباس از "جان میلتون" رساله ای نوشت. هرچند ذکر این نکته خالی از فایده نیست که جان میلتون در عین رساله ای که برای آزادی مطبوعات نوشته بود به حمایت از کودتای "کرامول" در انگلستان پرداخت و وزیر او شد. او همچنین از جمله کسانی بود که نوشته کرامول را در سردر مجلس عوام با این مضمون که "اینجا اجاره داده می شود" تایید کرد.

آزادی برای اولین بار به موجب ماده 9 اعلامیه حقوق بشر و شهروند فرانسه تعریف شد و در ماده 11 هم آزادی ارتباطات تحت عنوان انتقال آزادانه افکار و عقاید ارائه گردید. اما از سال 1789 که انقلاب پیروز شد تا 29 ژوئیه 1881 و به مدت 92 سال طول کشید تا آزادی مطبوعات در فرانسه تحقق یابد. یعنی بعد از جمهوری اول در سال 1792، جمهوری دوم در سال 1848 و جمهوری سوم در سال 1871 بود که منشور آزادی مطبوعات در سال 1881 تصویب شد و سیستم اعلام نامه به وزارت کشور و عدم نیاز به کسب مجوز تایید گردید. اولین قانون مطبوعات ایران از همین قانون مطبوعات فرانسه ملهم شده است. ذکر این نکته هم خالی از فایده نیست که در همین سال هم انگلستان به آزادی مطبوعات دست یافت.

طبقه بندی: پیشگامان ارتباطات،
[ پنجشنبه 27 فروردین 1388 ] [ 06:58 ب.ظ ] [ لعیا محبوبی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام خوش آمدید...
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :