تبلیغات
دانش ایرانی

دانش ایرانی
پیله ات را بگشای تو به اندازه پروانه شدن زیبایی 
نویسندگان
روزنامه نگاری تحقیقی آن لاین
نویسنده:آلن نایت
ترجمه:لعیا محبوبی
http://www.ejournalism.ac.comمبنای دموکراسی پاسخگویی نمایندگان منتخب و خدمتگزاران مدنی در قبال مردم است. د ر شرایط مطلوب نظام های اجرایی می بایست متضمن این امر باشند حال آنکه ممکن است از بهترین نظام های اجرایی نیز سواستفاده شود. تجربه نشان می دهد که در صورت وقوع اشتباه و خطایی روزنامه نگاری تحقیقی از جمله گزینه های مطلوب برای افشای آن و تضمین اجرای عدالت است.
سازمان بین المللی مبارزه با سانسور ماده 19 (ماده 2000:19)

گزارشگران روزنامه های یومیه با رویدادهای گذرا سرو کار دارندکه گاهی اوقات موضوعات گسترده تری از جمله رویدادهای خطا در گفتار و یا عمل، تازه های رسانه ای، شکار لحظه ها، روابط پنهانی خانه های فساد و سیاست های پارلمانی را تحت الشعاع قرار می دهند. روزنامه نگاران روزنامه های یومیه تحت تاثیر ضرب الاجل ها، اندازه های ستون های خبری، و نبود تسهیلات تحقیقی مجبور به بی توجهی به قضایای پنهانی خبرها می شوند به همین جهت این روزنامه نگاران نمی توانند رجال سیاسی را وادار به پاسخگویی کنند.

می توان گفت که روزنامه نگاری نوشتار غیر داستانی (خبری) مبتنی بر منابع قابل شناسایی است. روزنامه نگاری تحقیقی را می توان کشف اخبار مهمی دانست که فردی نمی خواهد عموم از آن با خبر شوند. چنانکه در ماده نوزده آمده است روزنامه نگاران به لحاظ حرفه ای و اخلاقی مسئولند تا ورای آنچه را بر عهده شان گذاشته شده را مورد برسی قرار دهند. در نتیجه روزنامه نگاران حرفه ای حافظان آگاهی عمومی هستند. طبق گفته های اتما و گلسر این بدان معنا نیست که روزنامه نگاران تحقیقی می بایست در مورد چگونگی رفتار دیگران تصمیم بگیرند:
روزنامه نگاران حافظان معرفت اخلاقی متعالی نیستند. بلکه این روزنامه نگاران از ابزار انتشار و گزارش اخباری بهره مندند که می تواند درست یا غلط بودن امری از نظر عموم مردم را در برگیرد. به عبارت بهتر این روزنامه نگاران نگاهبانان وجدان هستند. ( اتما/ گلسر: 1998. ص 4)

روزنامه نگاری تحقیقی مهارت های اولیه گزارشگری و روزنامه نگاری را با شیوه های پیشرفته تحقیق در هم می آمیزد. ویژگی متمایز کننده گزارش تحقیقی تحقیقات بدیع و خلاقانه است:

تحقیقات خلاقانه ارائه چکیده مطالب و یا گردآوری یافته ها و اطلاعات دیگران نیست بلکه گزارشگران این تحقیقات را با بهره گیری از اطلاعات خام انجام می دهند. این تحقیقات می تواند مصاحبه عمیق و یا انطباق و مقایسه ارقام و واقعیت ها باشد. در بسیاری موارد خلاقیت در انجام این تحقیقات و نتایج آنها به کشف الگو ها و روابطی می انجامد که تا آن زمان کسی به آنها دست نیافته است. (رندل: 1996. ص ص 78/79)رندل می نویسد اغلب گزارش های تحقیقی از شک نسبت به وقوع تخلف آغاز می شود. یک گزارشگر تحقیقی می بایست خود را درگیر تحقیق و پرس و جوی مداوم و گردآوری پرونده تحقیق کند که بر اساس آنها گزارش و یا گزارش های تحقیقی نوشته می شود. چنین تحقیق و پرس و جوهایی نیازمند گزارشگران و ویراستارانی است که مدیریت زمان و منابع را بر عهده داشته و نتایج حاصله را به حداکثر می رسانند.

گزارشگری تحقیقی در اینترنت

اسناد، مصاحبه، نظارت و نظرسنجی ابزازهای گزارشگر تحقیقی هستند. گزارشگر می آموزد که همچون یک گلف باز که می داند در شرایط مختلفی که از مرحله ای به مرحله دیگر پیش می رود چوب خود را عوض کند، در هر زمان از یکی از این ابزارها بهره گیرد. محققین برتر نیز طی دوره تحقیق خود در هر زمان از یکی از این ابزارها کمک می گیرند. ( گینس: 1998. ص 17)

اینترنت با دسترسی بایسته به مجامع جهانی بزرگی که می توانند منابع جایگزین صاحبان قدرت باشند ابزارهای گزارشی جدیدی در اختیار روزنامه نگاران تحقیقی قرار می دهد.  که در این راستا فرصت ها و مشکلاتی پیش روی گزارشگران تحقیقی پدید آورده است. اینترنت از طریق دیجیتالی سازی بر فرایند های تولید روزنامه نگاری مکتوب، رادیو و تلویزیون در جهت ایجاد حرفه ترکیبی روزنامه نگاری آن لاین تاثیر می گذارد.تالیفات اینترنتی با کمک کامپیوتر های سریعتر، برنامه های فشرده جدید تر و پهنای باند وسیعتر موجبات پیدایش گونه های تعاملی تر و فرهیخته تر رسانه های قدیمی را فراهم خواهند آورد.

 گزارش تحقیقی لزوما پرهزینه و دور از دسترس و یا فراتر از توان روزنامه نگار معمولی نیست. گزارش خبری روزانه می تواند به نسبت سریع و شفاف بوده و اهداف روشنی داشته باشد روزنامه نگار تحقیقی باید اطلاعات پیچیده را با استفده از تصویر، صدا، گرافیک کامپیوتری و منابع کتابخانه ای متناسب با رسانه منتخب به عموم مردم منتقل کند.   

اینترنت به منبع اطلاعاتی جدید گزارشگران تحقیقی تبدیل شده است. اینترنت جایگزین های غیر خطی در شیوه روزنامه نگاری به و جود آورده است.  فضای اینترنت امکان انتشار آزاد و مستقل اطلاعات را فراهم آورده است. اما طبق مفاهیم اولیه دیگر روزنامه نگارصرفا  کسی نیست که در استخدام رسانه جمعی است.
 
روزنامه نگاری الکترونیکی: ارتباطات
 
 ویلیام راسل گزارشگر روزنامه معروف تایمز لندن در سال 1870 متوجه شد که مقالات او در جریان جنگ فرانسه و پروس از رقبای کمتر مشهور که خبرها را از طریق تلگراف مخابره می کردند،  عقب مانده است:

در گذشته فقط خبرهای فوری از طریق تلگراف ارسال می شدند. امروزه ارتشی از گزارشگران سمج ، بی نزاکت و کار آمد این حوزه را تسخیر کرده اند. این گزارشگران پست های الکترونیکی را به مثابه ابزار عصر حجر حیاتی دانسته و تقریبا به شکلی انحصاری برای ارسال فایل های خود بر تلگراف متکی هستند. ( هاستینگز:1995)


پست های الکترونیکی و لینک های صوتی و تصویری که از طریق اینترنت ارسال می شوند به گزارشگران امروزی این اجازه را می دهند تا ارتباطات جهانی خود را با ویراستاران حفظ و در جلسات هیئت تحریریه شرکت کنند یعنی جایی که گزارش ها مورد بحث و بررسی قرار می گیرند. متن، صدا و تصویر در فایل های دیجیتالی شکل می گیرند که می توانند به آسانی از طریق تلفن، ارتباط ماهواره ای و پخش رادیویی به مرکز متقل شوند.  لپ تاپ ها، مودم ها و تلفن های ماهواره ای جایگزین امکانات پخش زنده عظیم و سنگینی شده اند که شبکه CNN برای پوشش خبری جنگ خلیج فارس استفاده کرد.عکاسان در جریان واگذاری هنگ کنگ در سال 1997 حتی زمانی که ارتش خلق از هر طرف سرازیر شدند نیز مشغول ارسال عکس از مرز چین  بودند:

گزارشگر سوئدی بود که به دلیل  فرصت بسیار محدودی که برای ارسال گزارش در اختیار داشت برای ارسال مستقیم اطلاعات به سوئد از تلفن ماهواره ای استفاده می کرد. دوربین دیجیتال خود را به لپ تاپ وصل می کرد و بعد شرح تصاویر را اضافه، سپس با روزنامه تماس می گرفت. (تتلو:1997)

روزنامه نگاری الکترونیکی : تولید


شیوه جدید نگارش اخبار از یک سبک هرمی منظم وام گرفته شده که برای ارسال اقتصادی اخبار از فواصل دور از طریق تلگراف شکل گرفته است. این سبک بر انتخاب روزنامه نگاران در زمان ساخت دهی اخبار تاثیر می گذارد به عنوان مثال این تاثیر بر روی نقل قول ها، مصاحبه ها و انتخاب تصاویر و تیتر اخبار است. این مقتضیات بیان نشده در جریان تولید خبربه بخشی از فرهنگ اتاق خبر همه جایی تبدیل شده است.

روزنامه نگاران در انتخاب فناوری جدید ارتباطی سرعت عمل نشان دادند اما در کنار گذاشتن شیوه های قدیمی کند تر عمل کردند. خبر رادیویی اولیه شامل یک اخبارگو بود که خبرهای روزنامه ها را روی انتن می خواند. بولتن های خبری تلویزیونی اولیه به دلیل وجود تصاویر کمی از رادیو جلوتر بودند. سبک جدیدی در مواجهه با ظرفیت های رسانه های جدیدتر شکل گرفت. دیوید شارپ مسئول اداره سایت پایگاه خبری فرانس پرس می گوید اینترنت بر نحوه نگارش خبر روزنامه نگاران AFP  تاثیر گذار بوده است:

شبکه جهانی اینترنت امکان هایپر لینکینگ را به وجود آورده است بنابراین می توان ساختارهای خبری بسیار غنی تری خلق کرد اما می توانند موجب مشکلاتی شوند چرا که شکل دهی ساختارهای پیچیده ای که پیگیریشان برای مردم دشوار است خیلی آسان شده است. برای مطالعه عمومی گزارش های  خبری مسلما گرایش به سمت اختصار و ایجاز است چرا که میانگین سرعت مطالعه یک متن از صفحه کامپیوتر 25 درصد کند تر از خواندن همان مطلب از صفحه چاپی است. عموما مردم علاقه مند به بالا و پایین بردن صفحات اینترنتی نیستند این نیز دلیل دیگری برای ایجاز خبری است. مردم گرایش به سمت استفاده از سو تیتر ها با دایره های کوچک سیاه رنگ  کوچک کنارشان داشته و عادت کرده اند که در اینترنت می توان یک گزارش خبری را در هر نقطه ای خواند. بنابر این لازم است گزارش های خبری را به نحوی تنظیم کرد که بخش های مختلف آن برای مردم قابل فهم باشد. از این رو اینترنت شیوه نگارش مردم را تغییرمی دهد.

روزنامه نگاری الکترونیکی گزارش های خبری یک بعدی اولیه را در بر گرفته و فراتر از آن می رود. گزارش های خبری اینترنتی چند وجهی بوده و روزنامه نگارانی که این گزارش ها را تهیه می کنند نیاز به چند مهارت دارند که توانایی خلق گزارش متنی شفاف و منطقی، ایجاد ارتباط میان اطلاعات و جمع آوری صداها، ضبط تصاویر و عکس ها از جمله این مهارت ها هستند. روزنامه نگاران الکترونیکی می توانند تمامی این اطلاعات را در یک وب سایت و یا مجموعه ای از وب سایت ها بگنجانند. در نتیجه می توان انتظار داشت که مفاهیم خطی اخبار به گزارش های چند لایه ای تبدیل شوند که نشان از گزینه های وسیع اطلاعاتی دارد.

روزنامه نگاری الکترونیکی: توزیع
 

اینترنت این امکان را برای تو لیدات دیجیتالی شده فراهم  می آورد تا در هر جایی که کامپیوترها به شبکه مخابراتی وصل هستند به صورت جهانی منتشر شوند. با ارسال سریع و امکان نگهداری نامحدود اطلاعات بر روی شبکه ضرب الاجل ها بی معنی می شوند. با افزایش ناشران اینترنتی اعمال سانسور بسیار مشکل شده است. سازمان های روزنامه نگاری همچون انجمن روزنامه نگاری تحقیقی مستقر در انگلستان که وب سایت هایی را  برای  خروجی گزارش های رسانه های سنتی به وجود اورده ممکن است دیگر تمایلی به انتشار این گزارش ها  ندشته باشد:

کاهش روزنامه نگاری تحقیقی و ایستگاه های تلویزیونی انفرادی برای ارائه چنین گزارش های جدی به مثابه شکل مخربی از سانسور ضمنی یعنی شکل دهی مشی سرگرمی های بی مایه و روزنامه نگاری مصرف کننده به جای برنامه هایی همچون جهان در عمل است یعنی آنکه در قالب چنین برنامه ریزی هایی موضوعاتی که به مردم ارائه می شوند عملا کاربردی برای آنها ندارند. بخشی از وظیفه روزنامه نگار تحقیقی مبارزه با  این سانسورها در هر شکلی است. (http://www.aij-uk.com/policy.html)
 
 با وجود این توزیع گسترده اطلاعات  می تواند به قیمت عدم صحت اخبار و یا چرخش مفاهیم خبری به عنوان روایت های معتبر و قابل اعتماد رویدادها تمام شود. طبق گفته های شارپ ویراستار اینترنتی پایگاه خبری روزنامه نگاران نقش گسترده ای در خلق معنا برای توده اطلاعاتی در اینترنت دارند:

در حال حاضر مردم به این مسئله عادت کرده اند که اگر سوالی داشته باشند می توانند به سرعت پاسخ آن را در اینترنت بیابند و اگر این امر میسر نشود پس مشکلی وجود دارد. این در حالیست که در گذشته مصرف کنندگان روزنامه های چاپی مجبور به پذیرش اطلاعات این روزنامه ها بودند که اخبار محدودی را شامل می شد. مفهوم حفره خبری نامحدودی که اینترنت به وجود آورده است مفهومی جذاب است. اما در عین حال می تواند مفهومی مخرب باشد چرا که انسانها نمی توانند در بازه های زمانی محدود بیش از اطلاعات محدودی که ارائه می شود را دریافت کنند. بنابراین مشکل شبکه اینترنت دیگر دسترسی به اطلاعات نیست بلکه فزونی اطلاعات است. بنابراین به شیوه هایی که پیش از این لزومی نداشت می بایست سازماندهی، ساختاربندی و معنادار شود. (شارپ: 1999)

خلاصه کلام آنکه شبکه اینترنت نقش ادامه داری را برای روزنامه نگاران قائل می شود که به عنوان واسطه های اطلاعاتی عمل می کنند؛ نویسندگان حرفه ای که بسته های فرهنگی قابل شناسایی را برای مصرف توده گرد هم می آورند.

روزنامه نگاری الکترونیکی: تعامل

در سال 1876 زمانی که الکساندر گراهام بل اختراع تلفن را به ثبت رسانید ارتباطات دچار تغییر و تحول شد. با این رسانه ارتباطی جدید برای اولین بار ارتباط مستقیم دو سویه از فواصل دور امکان پذیر شد.
تلفن روش های تجارت و انتقال اطلاعات مهم را تغییر داده و همزمان با قابل دسترس شدن فناوری افراد را با یکدیگر آشنا و اجتماعی کرد. اگر پیش از این نوجوانان با ساعت ها صحبت پای تلفن والدین خود را عصبانی می کردندامروزه می توانند به این تمنا ها در شبکه اینترنت و در چت روم ها پاسخ دهند. ( موسکوویتیز و بقیه: 1999. ص. 6)

شبکه اینترنت نسبت به صفحات روزنامه های چاپی و یا برنامه های نمایشی رادیویی تعاملات ناپایدار و متغیری به وجود آورده است. هیئت های خبری میانه رو و یا گروه های بحث ایمیلی می توانند موجبات تعامل آگاهانه با یک مخاطب آگاه را فراهم آورند.  گزارشگران خارجی در فهرست هایی همچون H-Asia( مورخین، محققین، شرق شناسان) و listserve SEASIA ( روزنامه نگاران، دانشمندان آسیا) وارد می شوند. اعضای چنین فهرست هایی می توانند با منابع مشخص و معتبر و با دسترسی به اطلاعات زمینه ای مهم تعامل برقرار کنند. در سالهای اخیر مو ضوعاتی همچون انتخابات تایوان، بمباران سفارات چین توسط ناتو و رکود اقتصادی آسیا موضوع بحث عالمانه این فهرست ها بوده اند.

 برنامه های گفتگوی آزاد و گروه های بحث می توانند گاهی اوقات منبع گزارش باشند. مت دراج روزنامه نگار الکترونیکی خبر رابطه کلینتون با مونیکا لوینسکی را به کمک  اخبار محرمانه اینترنتی افشا کرد.گزارش دراج به عنوان یک خبر گزارشی از سوی فرهنگ داخلی هیئتهای روزنامه نگاری واشنگتن نادیده گرفته شد. ویراستار خبری مجله بیزینس ویک اغلب گزارش های دراج را با این عنوان که " این مسئله مورد سوئ ظن طبیعی همه روزنامه نگاران است " کنار می گذاشت. اما دراج به باشگاه خبری ملی  در واشنگتن اعلام کرد که 6 میلیون نفر از وب سایت او بازدید کرده اند که با ا پستی به این مضمون آغاز می شده است:


ما وارد عصری شده ایم که با صداهای ضعیف نیز به لرزش در می آید. هر شهروندی می تواند یک گزارشگر باشد و از تمام اختیارات ممکن استفاده کند. تفاوت اینترنت با تلویزیون، رادیو، مجله ، و روزنامه در دو سویه بودن ارتباط است. اینترنت این امکان را برای یک نوجوان 13 ساله تازه کار همچون یک مدیر عامل و یا سخنگوی دولت فراهم می آورد تا نظرات خود را اعلام نماید. همه ما از شرایط یکسانی برخوردار می شویم. بنابراین ازمیزان اطلاعات یک شخص عادی متعجب خواهیم شد. ( دراج : 1998)

 با وجود این تمام اطلاعات به صورت یکسان تولید نمی شوند. اقامه دعوی بر علیه دراج نشان می دهد که اطلاعات جمع آوری شده از گروه های بحث و یا منابع ناشناس می بایست از سوی روزنامه نگاران مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته و اثبات شوند. موفقیت اولیه دراج را می توان بیشتر به شجاعت او در به کارگیری قدرت انتشار اطلاعات در اینترنت نسبت داد تا کیفیت تحقیق او.
حقیقت جویی در اینترنت

 گزارشگران تحقیقی به هر شکلی تعهد خود نسبت به این نظر که آنها می توانند و می بایست حقیقت را بیابند را به اثبات می رسانند. اما  برای نیل به حقیقت می بایست همچون مورخین و قضات بر اسنا د، گزارش ها، دست ساخته ها و خاطرات تکیه کنند.
 در این شرایط فرایند اثبات حقیقت نمی تواند آزمون وقایع رخ داده راشامل شده وبه نگارش گزارش واحد و  صحیحی بیانجامد که منطبق بر واقعیت است. بلکه این فرایند می بایست شرایط آزمون گزارش های موجود و تولید گزارش دیگری که مورد پذیرش و وثوق است را فراهم آورد.
اتما و گلسر در حافظان وجدان در اخلاق مطبوعاتی( نیویورک ، نشر دانشگاه کلمبیا،1998،ص. 137)

روزنامه نگاری تحقیقی به دنبال حفظ منافع عمومی از طریق انتشار اخبار سو رفتارهای محرمانه و تکان دهنده مقامات دولتی است.روزنامه نگاران قدیسان ناسوتی نیستند. با وجود این نباید تعدی ازاصول اخلاقی توجیهی برای رفتارهای مشکوک و سوال برانگیز گزارشگران باشد. اگرروزنامه نگاران می خواهند با عملکرد های غلط مواجهه کنند و گزارش هایشان از قابلیت اعتماد بر خوردار باشد خود می بایست اصول اخلاقی را درک کرده باشند. ممکن است کارکنان روابط عمومی ها بر اساس طرحی از پیش تعیین شده بخواهند با تغییر موضع گفتگو به درگیری گزارشگران تحقیقی را بدنام کنند. و یا این امکان وجود دارد که سیاستمداران از مصونیت پارلمانی خود برای بدنام سازی منتقدین خود استفاده نمایند. وجود منابع روشن و شفاف برای روزنامه نگاری تحقیقی ضروری است. یک نقل قول اشتباه می تواند تمانم ساختار یک گزارش تحقیقی را بی اعتبارکرده و روزنامه نگار ، ویراستارو ناشر را در برابراقدامات حقوقی آسیب پذیر سازد. دراین شرایط می بایست  منابع صحیح ،زمینه ای و نظام مند باشند. شبکه اینترنت هزاران منبع قابل دسترسی در اختیار روزنامه نگاران قرار می دهد. راههایی که می توان از طریق آنها تحقیقات آن لاین  انجام داد عبارتند از:
منابع رسمی دولتی
افراد
نهادهای غیر دولتی  (NGO)
موسسات بازرگانی
پایگاه های اطلاعاتی

منابع رسمی دولتی

روزنامه نگاری آزاد سیاسی جز ضروری دموکراسی و شیوه مبارزه با توتالیتاریسم یا نظام استبدادی است. در هر پارلمانی دو گروه متناقض می توان یافت دریک سو سیاستمدارانی هستند که در کنارهم سعی در حمایت از گفتار و کردار خود دارند ودر سوی دیگر روزنامه نگارانی هستند که هدفشان نفوذ در پنهان کاری مقامات دولتی است. نتیجه این چالش همیشگی یک حالت بینابین است. سیاستمداران و مقامات رسمی نمی توانند تمام آنچه را می خواهند مخفی نگه دارند. روزنامه نگاران نیز قادر نیستند تمام آنچه را که باید به نفع عموم منتشر شود را کشف کنند.

عصر گزارشگر سیاسی،جان بنت، نوشته شده در راهنمای دانشجویان روزنامه نگار در سال 1965- هنر روزنامه نگاری ( سیدنی : آنگوس و رابرتسون. 1965. ص ص. 157)

دولت ها در همه جابه شبکه اینترنت وصل شده و آن لاین عمل می کنند و هر روزه اطلاعات بیشتری به این شبکه اضافه می شود. وب سایت های دولتی سخنرانی ها، اسناد سیاسی، صورت جلسات، ساختارهاو مسئولیت های سازمانی، راهنمای تلفن وزندگینامه ها را در بر می گیرد. با استفاده از کامپیوتر بیانیه های سیاسی را می توان به صورت متن در آورده و به عنوان مرجع به آنها استناد کرد. گزارشگران سیاسی که نیازمند استناد به انتشار رسانه ای هستند می توانند این بیانیه ها را برای افزایش صحت گزارش و گنجاندن بخشی از آن در متن گزارش دانلود کنند. اکثرگزارش های رسانه ای منتشره روی  وب بایگانی شده و از این بیانیه ها و سیاست ها برای زیر سوال بردن اظهارات اولیه استفاده می شود. گزارشگر سیاسی سابق ABC مت پیکک ادعامی کند که کامپیوترها جستجوی اسناد مرتبط راآسان تر ساخته است به گونه ای که از هر راهی جزاین به هیچ می انجامد.  

...تفاوت عمده ای که با ایجاد شبکه وب به وجودآمده توانایی بازگشت به گذشته است.اعمال و رفتارافرادبه خصوص دولت ها بیش ازپیش ثبت و ضبط می شود. بنابراین می توان موضوع خاصی را در اینترنت جستجو کرده و خبرهای جراید رادر مورد یک وزیر ویا هرشخص دیگری بیرون آورده و اظهارات وی رادر یک یا دو و یا سه سال قبل در مورد یک موضوع بررسی کرد. بنابراین مسئولین بیش از پیش پاسخگو بوده و جستجو درخصوص این موارد آسان ترشده است. امامطمئنا مسئله زمان مسئله کلیدی روزنامه نگاری تحقیقی و یاروزنامه نگاری حرفه ای و یا روزنامه نگاری معتبر است. (پیکک:2000)

افراد


پژوهشگران تحقیقی می بایست قبل ازانجام تحقیق برروی یک فرد باید دوسوال را از خود بپرسند. سوال اول آنکه آیامسئله قابل ملاحظه ای برای بررسی در مورد فرد موردنظر وجود دارد و یا دلیل تحقیق چیزی جز کنجکاوی نیست؟ و سوال دوم آن است که آیا این فرد همان فردی است که باید در موردش تحقیق صورت بگیردو یا افراد دیگری هم با مسئله در دست بررسی مرتبطند؟
دیوید نورت مور در افشای حقیقت ( لندن: ولینگتون هاوس. 1996.ص ص.77)

رنگ و بو و زمینه گزارشهای تحقیقی راافراد به وجود می آورند. فهرست های انتخاباتی، دفتر تلفن های دیجیتال،انجمن های حرفه ای و حتی گزارش های دانشگاه می تواند به دانش عمومی فعالیت های خصوصی افراد اضافه شود. این اطلاعات رامی توان ازسایت های هات لینک یا هربنگاه حرفه ای جمع آوری اطلاعات استخراج کرد. سایت profnet.com به سوالات گزارشگران در مورد افراد با استفاده از اطلاعات دریافتی از دانشگاه ها، شرکت ها، بنگاه های دولتی، نهاد های غیر دولتی و اداره روابط عمومی ها پاسخ می دهد. همچنین این گروه از یک پایگاه اطلاعاتی بین المللی کارشناسان حمایت می کند. مصاحبه های ایمیلی می توانند از طریق فهرست هایی همچون دایرکتوری نشانی سیاستمداران جهان هدایت شود که مدعی است نشانی پادشاهان، رئیس جمهور  ها و نخست وزیران 196 کشور را در بر دارد. http://www.trytel.com

بنگاه های تجاری

بنگاه های تجاری نقش مهم و گاهی اوقات گزارش نشده ای در فرایند سیاسی دارند. نویسنده بخش تجاری برین توهی می گوید که فرض های مشترک در سیاست های دولت و طرف مخالف نفوذ کرده است. درک منافع تجاری برای فهم بسیاری از تصمیمات دولتی از اهمیت بالایی برخوردار است. (توهی 2000)


چرا تجارت تحقیقی؟ طبق گفته های استیو وینبرگ بنگاه های تجاری از یک رابطه همزیستی با دولت بهره می برند:

 نخست آنکه بنگاه های تجاری خصوصی از همکاری با دولت ذی نفع هستند که این منافع شامل اوراق قرضه، توسعه صنعتی، بخشودگی و یا تعویق مالیاتی، بورس تحقیقاتی، کاهش ارزش پول و اعطای یارانه های مستقیم می شود. در نتیجه مالیات دهندگان در هر جایی منافع پولی دارند.دوم آنکه زندگی مالیات دهندگان زمانی که خود و یا دولت خدمات و کالاهای نامرغوب خرید کنند و یا در شرایط تورم قرار گیرند دچار تغییر می شود. سوم آنکه بسیاری از شهروندان واعضای دولت در اوراق قرضه و سهام شرکت ها سرمایه گذاری می کنند که به آنها این اجازه را می دهد تا در برنامه های مدیریتی سهمی داشته باشند. چهارم آنکه بنگاه های تجاری از طریق مشارکت در مبارزات انتخاباتی و لابی در پشت در های بسته بر سیاست گذاری های قانونی و اجرایی کشور تاثیر می گذارند.
استیو وینبرگ کتاب جیبی گزارشگر: راهنمای فنون و اسناد روزنامه نگاران تحقیقی ( نیویورک: نشر سنت مارتین. 1996،ص ص 279)

تعداد سایت های شرکت ها در اینترنت رو به افزایش است. گزارش های  شرکت ها، گزارش های سالانه، معاملات مهم و واگذاری سهام اغلب در سایت های بنگاه های تجاری دولتی در دسترس است. ( کمیسیون سرمایه گذاری و اوراق بهادار استرالیا ) بازارهای بزرگ بورس از جمله بورس لندن، هنگ کنگ، نیویورک و سیدنی با شرکت هایی که اسامیشان در فهرست موجود باشد پیوند ها و اطلاعاتی رد و بدل می کنند.
سایت بلومبرگ که می خواهد به خدمات رسان خبری مطلق بخش تجارت تبدیل شود ادعا می کند که هیچ راهی برای درک مفاهیم مشی سیاسی، سیاست، تجارت و سرمایه گذاری بهتر از بازدید همه روزه از بازارها نیست( وینکلر و ویلسون: 1998 ص 76). بلومبرگ سایت خبری بین المللی تجاری تعاملی است که اطلاعات خود را به صورت متن، صدا و برنامه های تلویزیونی ارائه می دهد.

پایگاه های اطلاعاتی  

امروزه اکثر روزنامه های یومیه ایالات متحده به نحوی از پایگاه های اطلاعاتی استفاده می کنند. در اکثر روزنامه ها یک مجموعه با سیستم کامپیوتری که حاوی خبرهای  ذخیره شده روزنامه هاست جایگزین آرشیو خبرهای کوتاه شده روزنامه های کاغذی شده است. دوم آنکه هر روزه گزارشگرانی که به دنبال انواع مختلفی از اطلاعات پیش زمینه هستند پایگاه های اطلاعاتی تجاری را جستجو می کنند. سوم آنکه برخی روزنامه ها پایگاه های اطلاعاتی خود را بر اساس موضوعات خاصی طراحی کرده اند. و نهایتا آنکه تحلیل گزارش های کامپیوتری بنگاه های دولتی به شکل  روز افزونی رواج می یابد.
مارگارت دو فلور گزارشگری تحقیقی با کمک کامپیوتر 1997. نیو جرسی . ص 41.

تحلیل پایگاه های اطلاعاتی و یا گزارش های کامپیوتری می توانند شمای کلی و آمارهایی که نشان از اهمیت موضوع در حالت کلی آن دارد را ارائه دهند. چالش گزارشگران تحقیقی یافتن اطلاعات صحیح و مناسب و استفاده از آن به نحوی است که مخاطب عام بتواند درک کرده و با آن ارتباط برقرار کند. گزارشگری کامپیوتری گزارش ها را از بنگاه های دولتی گرفته و از روایت های آزادی قانون اطلاعات ایالتی و فدرالی برای کدگذاری اسناد و انتقال اطلاعات فشرده ذخیره شده به نرم افزار ( برنامه گسترده و یا بسته های آماری ) استفاده کرده و از فرایند های آماری برای تجزیه اطلاعات به روند های آشکار بهره می برد. گزارشگری کامپیوتری مستلزم آموزش در زمینه ساخت صفحه گسترده بوده و روزنامه نگارانی که این فنون را به کار می گیرند نیازمند حمایت محققین و کتابداران متخصص هستند. کاربرد گزارشگری کامپیوتری در شرایطی است که با محدودیت زمانی مواجهیم. کامپیوترها می توانند موجب تقویت خبر شوند. کامپیوترها ابزار دیگری هستند که به گزارشگر در دستیابی به اطلاعات و یا تجزیه و تحلیل داهده ها در شرایط ضرب الاجل کمک می کنند ( رابرتس: 1999)

نتیجه گیری


روزنامه نگاران نقش مهمی در فرایند دموکراتیک بازی می کنند. با وجود این اگر دیدگاه ها واقعیات را در برگیرند تفکرات سیاسی می توانند به رویدادهای از پیش تعیین شده تبدیل شوند. زمانی که سوالات انتقادی به حداقل برسد و تحقق برنامه های موجود افزایش یابد بازرگانان به فکر ایجاد مجموعه ای از توصیف های مساعد تلوزیونی می افتند.  در این شرایط روزنامه نگاران به بازیگران جز این صحنه تبدیل می شوند که در تلاش برای نقد شرایط موجود هستند. کمرنگ شدن چنین نقش هایی در گزارش های سیاسی داخلی و پوشش رویدادهای بین المللی مشهود است. در جریان واگذاری هنگ کنگ بیش از پنج هزار نفر از اعضای نشریات بین المللی توسط ناظران روابط عمومی های دولتی غربال شده و از لحاظ امنیتی مورد بررسی قرار گرفته و حتی برای ورود به رویدادها مورد قرعه کشی قرار گرفتند. و از اکثر آنها فرصت پرسش سوال دریغ شد که باعث شد تا گزینه های محدودی را برای انتشار واقعیت خبری در اختیار داشته باشند. ویراستار خبری سابق مطالعه اقتصادی شرق دور اظهار داشت که چنین شرایطی بر گزارشگران در زمان واگذاری امریکای جنوبی نیز حاکم بود. ( نایت/ ناکانو: 1999 ص 162)  اما آیا در این شرایط گزارشگران می بایست به جایی برسند که کمی بالاتر از نقد نویسان باشند؟ آیا دست اندرکاران روزنامه نگاری شیوه های نوین جمع آوری خبر را بررسی می کنند، شیوه هایی که ورای دسترسی بازرگانانی باشد که به دنبال سلطه بر گزارش تحقیقی هستند؟
اینترنت برای این گزارشگران که در محدودیت قرار گرفته اند راه حل هایی ارائه می دهد. کامپیوترها و مودم هایی که گزارشگران فقط برای ذخیره خبرهایشان از یک حوزه از آن بهره می گیرند می توانند به آسانی برای جمع آوری خبر مورد بهره برداری قرار گیرند. گزارش تحقیقی آن لاین می تواند راه حل های اساسی تری برای زمینه سازی واقعیت های انتشار مطبوعاتی فراهم آورد. اینترنت شیوه های برقراری ارتباط روزنامه نگاران را شکل و به خبر هایشان ساخت داده و مطالب آنها را منتشر ساخته و با مخاطبین آنها ایجاد تعامل می کند. زمان عامل مهمی در ایجاد روزنامه نگاری کیفی است. می توان انتظار داشت که گزارشگران برای گذر از رقبا و ضرب الاجل ها به مبارزه خود ادامه داده و انعکاس حاشیه ها را به حداقل برسانند. با وجود این شبکه اینترنت فرصت های جدیدی در اختیار روزنامه نگاران قرار می دهد تا چیزی بیش از اخبار رسمی منتشره ارائه دهند. در استرالیا گزارشگران سیاسی در صورتیکه خواستار آن باشند می توانند تبانی های درون سازمانی که بر امور ملی مسلط شده است را مورد بررسی قرار دهند. و شاید لازم نباشد سیاست مداران غافل را در مصاحبه های خود مورد هجوم قرار دهند. برای گزارشگران منطقه ای هنگ کنگ  گذر از موانع سنتی و مصاحبه های معین برای بررسی قضایا و جریانات پشت پرده رهبران استعمار سابق انگلیس موثر تر خواهد بود. مسلما گزارشگران بینالمللی که در سال 1997 از سایتSAR. در جریان واگذاری هنگ کنگ به چین دیدن کرده اند با نگاه به آن سوی رویدادهای نمایشی که با ظرافت طراحی شده بودند به مردم خود خدمت بهتری کرده اند. 
طبقه بندی: روزنامه نگاری،
[ چهارشنبه 11 فروردین 1389 ] [ 01:32 ب.ظ ] [ لعیا محبوبی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام خوش آمدید...
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :